Sprzęt i oprogramowanie

Sprzęt i oprogramowanie

Z czego korzystam w codziennej pracy, oraz dlaczego z tego korzystam - dla ciekawskich :)

Troszkę o sprzęcie

Ostrzegam - tylko dla ciekawskich! Mimo, że starałem się pisać ogólnikowo i nie wchodzić w techniczne szczegóły, to prawdopodobnie i tak mi się to nie udało. Nic nie poradzę, że lubię babrać się w sprzęcie. Jednak sprzęt którym robię Wam zdjęcia musi być najwyższej jakości nie ze względu na mnie, ale na Was - jakość i bezpieczeństwo Waszych zdjęć a co za tym idzie - Wasz komfort.

Aparat Nikon D500

Korzystam z aparatu Nikon D500. To stosunkowo nowa konstrukcja z półki profesjonalnej. Sprzęt stworzony do zadań reportażowych, dzięki piekielnie szybkim zdjęciom seryjnym i jeszcze szybszemu autofocusowi. Wytrzymuje duże czułości ISO, dzięki czemu, w połączeniu z jasnym szkłem może służyć niemal za noktowizor. Jak każdy aparat z półki pro posiada metalową, uszczelnianą obudowę dzięki czemu warunki atmosferyczne (oraz weselne przepychanki na parkiecie) nie są mu straszne.

Oświetlenie

Posiadam dwie lampy błyskowe firm Nissin i Yongnuo. Lampy posiadają zarówno ręczne jak i w pełni automatyczne sterowanie błyskiem przez aparat. Można je wyzwalać zdalnie, także spoza aparatu tworząc ciekawe efekty oświetlenia. Do każdej lampy posiadam po dwa zestawy akumulatorów, aby mieć pewność że nie zabraknie im energii w kluczowym momencie. W studiu korzystam z lamp błyskowych firmy Quadralite, znanych i sprawdzonych przez rzeszę fotografów.

Karty pamięci

Karty pamięci (oraz dyski do backupu) to najważniejsze elementy zestawu każdego fotografa. To ich jakość jest gwarancją bezpieczeństwa zdjęć z Waszych seji i reportaży. Aby mieć pewność, że nie wydarzy się nic nieprzewidzianego korzystam tylko z renomowanych kart firmy SanDisk (Extreme oraz Ultra). Dodatkowo korzystam z wielu kart małej pojemności, zamiast z jednej dużej aby w razie (odpukać) awarii, nie stracić całego materiału a tylko jego niewielką część.

Komputer

Mocny sprzęt to podstawa przy obróbce fotografii. Mi gwarantuje przyjemność pracy, Wam terminowość oddania zdjęć. Do szybkiej obróbki i odsiewania zdjęć korzystam służy mi laptop, jednak do prawdziwej obróbki używam komputera stacjonarnego złożonego z wysokiej jakości podzespołów, aby zapewnić szybkość i stabilność działania oraz zminimalizować ryzyko awarii. To samo dotyczy dysków - korzystam tylko z dysków renomowanych firm, aby zapewnić Waszym zdjęciom maksymalne bezpieczeństwo. Dodatkowo czuwa nad nimi serwer backupów firmy Synology.

Oprogramowanie

Zdjęcia prosto z aparatu to pół produkt. Żeby wyciągnąć z nich maksimum potrzebne jest oprogramowanie, które to potrafi. Korzystam z pakietu firmy Adobe (tandem Lightroom + Photoshop) - wiem, być może mało oryginalnie, ale znam te programy, pracuję na nich od bardzo dawna i nigdy mnie nie zawiodły. Dzięki nim mogę uratować niedoświetlone, prześwietlone lub lekko nieostre zdjęcie, wyretuszować te wymagające retuszu oraz nadać im niepowtarzalny, magiczny charakter.

Dodatkowe wyposażenie

To, że dodatkowe i opisywane na końcu nie oznacza, że mało ważne. Wszelkiej maści statywy, blendy, modyfikatory światła, kolorowe filtry i tła to coś, bez czego fotograf studyjny (ale nie tylko) nie może się obejść. Korzystam ze znanych i sprawdzonych rozwiązań firmy Quadralite (dawniej Quantuum) oraz Photix.